Jak w ekologiczny sposób zadbać o świeże powietrze w domu?
Prawidłowo funkcjonująca wentylacja w domu usuwa powstające w pomieszczeniach zanieczyszczenia, w tym alergeny oraz grzyby, i zastępuje je świeżym powietrzem. Wpływa więc pozytywnie na samopoczucie mieszkańców oraz na stan techniczny budynku. By wymiana powietrza w pomieszczeniach przebiegała w 100% skutecznie, nie wystarczy jednak instalacja wentylacji naturalnej. Sprawdź, jaki system wentylacyjny jest najbardziej efektywny i ekologiczny.
Czyste powietrze posiada odpowiednią zawartość tlenu oraz jest pozbawione zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych. Wentylacja naturalna, nazywana grawitacyjną, która jest najczęściej stosowana przez inwestorów, nie gwarantuje jednak w pełni oczyszczonego powietrza. Jej działanie i wydajność w znacznym stopniu zależy od warunków pogodowych (intensywność wiatru) oraz różnicy temperatur w środku i na zewnątrz, dlatego rzadko kiedy ilość wymienianego powietrza jest wystarczająca dla domowników. Właśnie dlatego warto zdecydować się na montaż wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, która nie tylko zapewnia świeże powietrze w domu, ale również umożliwia odzyskanie ciepła z powietrza, które wymienia – co sprawia, że jest rozwiązaniem ekologicznym i energooszczędnym.
Zobacz 5 sygnałów świadczących o nieprawidłowej wymianie powietrza w domu
Jak działa wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskaniem ciepła?
System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej składa się przede wszystkim z wentylatorów i wymiennika ciepła, nazywanego rekuperatorem. Rekuperacja, czyli wentylacja budynku, polegająca na odzyskiwaniu energii termicznej z powietrza do dalszego jej wykorzystania, może opierać się na technologii:
- z wykorzystaniem rekuperacji centralnej,
- z wykorzystaniem rekuperacji lokalnej.
Rekuperacja centralna (recoVAIR VAR 260, recoVAIR VAR 360, recoVAIR VAR 150) wykorzystuje dwa strumienie powietrza, zimne i ciepłe. Zimne powietrze jest zaciągane z zewnątrz budynku przez czerpnię (kanał doprowadzający). Ciepłe powietrze jest zaś odprowadzane z pomieszczeń przez anemostaty (kratki na suficie i w ścianach). Oba te strumienie trafiają do rekuperatora (wymiennika ciepła), jednak dzięki osobnym kanałom wentylacyjnym strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą. Zużyte i ciepłe powietrze przechodzi przez rekuperator i oddaje w nim swoje ciepło, po czym wydostaje się na zewnątrz budynku, natomiast zimne i czyste powietrze przejmuje to ciepło z powrotem i oddaje do pomieszczeń w domu.
Rekuperacja lokalna (recoVAIR VAR 60) służy do wymiany powietrza w danym pomieszczeniu i nie wymaga instalacji przewodów. W trybie wywiewu strumień usuwanego powietrza przechodzi przez rekuperator (wymiennik ciepła) i oddaje energię cieplną do ceramicznego wymiennika. W przypadku systemu wentylacyjnego recoVAIR VAR 60 kierunek przepływu zmienia się co 70 sekund. Kiedy następuje tryb nawiewu, strumień świeżego powietrza zassany z zewnątrz budynku odbiera zgromadzoną energię cieplną i oddaje ją ponownie do pomieszczenia.
Dlaczego wentylacja mechaniczna z odzyskaniem ciepła jest ekologiczna?
Wentylacja naturalna nie jest zasilana energią elektryczną, co nie oznacza, że jest w pełni ekologicznym sposobem na utrzymanie świeżego powietrza w domu. System pracuje najintensywniej zimą, kiedy ciąg w przewodach wywiewnych jest bardzo silny ze względu na duże różnice temperatury pomiędzy wnętrzem domu a jego otoczeniem. Dla domowników oznacza to stratę dużej ilości ciepła z pomieszczeń, a zatem konieczność intensywniejszego ogrzewania budynku. To z kolei może wiązać się z większym zużyciem paliw nieodnawialnych, jeśli dom jest ogrzewany dzięki nim.
Wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskaniem ciepła oferowana przez firmę Vaillant zapewnia zdrowy obieg powietrza w domu przez cały rok. Dzięki odzyskowi ciepła przynosi zaś oszczędność energii przeznaczonej na ogrzewanie. Oznacza to, że wentylacja mechaniczna nie tylko nie naraża domowników na straty wynikające z nadmiernej wymiany powietrza, ale również nie wpływa na większe zapotrzebowanie na ciepło, gdyż odzyskuje je z powietrza, które usuwa. Co więcej, w rekuperatorach Vaillant wykorzystano nowoczesne wentylatory o niskim zużyciu energii elektrycznej.
Zobacz, dlaczego warto mieć rekuperator?
Wentylacja nawiewno-wywiewna – jak dobrać odpowiednie urządzenie do swojego domu?
Wentylację nawiewno-wywiewną z odzyskaniem ciepła (rekuperacją) można zamontować zarówno podczas budowy domu, jak i w trakcie jego renowacji. Urządzenie należy jednak wybrać w zależności od wielkości powierzchni budynku, czyli:
- do domów o dużej powierzchni – urządzenie naścienne recoVAIR VAR 360/4, które wymienia od 70 do 360 m 3 powietrza na godzinę;
- do domów o powierzchni do 190m2 – urządzenie naścienne recoVAIR VAR 260/4, które wymienia od 50 do 260m3 powietrza na godzinę;
- do mieszkań o powierzchni do 90m2 – urządzenie podsufitowe recoVAIR VAR 150/4R i recoVAIR VAR 150/4L o maksymalnej wydajności do 150 m3 powietrza na godzinę;
- w przypadku domów jednorodzinnych, mieszkań bądź pojedynczych pomieszczeń – można również zdecydować się na rekuperację lokalną, czyli urządzenie do wbudowania w ścianę zewnętrzną budynku recoVAIR VAR 60 o maksymalnej wydajności do 60 m3 powietrza na godzinę.
Dodatkową zaletą urządzeń recoVAIR VAR 360/4, recoVAIR VAR 260/4, recoVAIR VAR 150/4R oraz recoVAIR VAR 150/4L jest wbudowane obejście bypass, które uruchamia się automatycznie w miesiącach letnich i – w zależności od potrzeb domowników – ogranicza lub wyłącza tryb odzyskiwania ciepła. Dzięki temu, kiedy temperatura powietrza jest wysoka, pomieszczenia w domu nie są niepotrzebnie nagrzewane i możliwe jest naturalne chłodzenie budynku wyłącznie poprzez wentylację. W urządzeniach z entalpicznym wymiennikiem ciepła zamontowano zaś system AguaCare (wraz z czujnikiem wilgotności) odpowiedzialny za wyrównanie niedoboru wilgoci w pomieszczeniu w trakcie zimy.
Jeśli chcesz zadbać o zdrowe i świeże powietrze w swoim domu w ekologiczny sposób, nie musisz obawiać się rozwiązań, które wymagają poboru energii elektrycznej. Ponadto wentylacja nawiewno-wywiewna może współpracować z innymi urządzeniami – takimi jak kocioł grzewczy, pompa ciepła, instalacja solarna, zasobnik ciepłej wody – w ramach jednego systemu. Wówczas wszystkimi urządzeniami steruje jeden systemowy regulator – intuicyjny w obsłudze multiMATIC VRC 700.
Zobacz, czym różni się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła od naturalnej?